Samochód nowy czy używany?

Samochód nowy czy używany?

Finanse Comments Off

Pierwszą myślą osoby, która chce zakupić samochód, ale nie ma wystarczającej do tego kwoty, zaraz po sprawdzeniu opcji pożyczenia pieniędzy od rodziny, jest zaciągnięcie kredytu (opcja o wiele lepsza od pożyczki, o czym większość zdaje się już wiedzieć). Drugą myślą jest najczęściej to, że samochód powinien być używany, gdyż będzie o wiele tańszy od nowego. Owszem, jednak należy przy tym wziąć pod uwagę, że o ile cena samochodu używanego jest niższa od nowego, o tyle kredyty samochodowe w przypadku aut używanych są znacznie wyżej oprocentowane i procent ten rośnie wprost proporcjonalnie do wieku samochodu i długości okresu kredytowania – jest to spowodowane obawą banku, że pojazd w czasie okresu kredytowego straci na wartości lub zostanie w jakiś sposób uszkodzony, nie będzie więc stanowił zbyt dobrego zabezpieczenia.

O ile niektóre banki oferują czasem kredyty samochodowe bez zbędnych formalności, o tyle praktycznie się to nie zdarza w przypadku kredytów na samochody używane – bank w tym wypadku musi wiedzieć jakie są nasze dochody i czy na pewno stać nas na podjęcie takiego zobowiązania. W razie starania się o przyznanie kredytu może nam w tym oczywiście pomóc poręczyciel, który podpisuje deklarację, że w razie gdyby kredytobiorca nie był w stanie spłacić kredytu, on spłaci to zobowiązanie. W przypadku, gdy nie możemy polegać na żadnej osobie, która mogłaby za nas poręczyć, pewnego rodzaju opcję stanowi zastawienie jakiejś wartościowej rzeczy – niektórzy desperacko decydują się na zastawienie domu, mimo, że w razie nie spłacenia kredytu, może on zostać zlicytowany i nam odebrany.
O wiele lepsze warunki kredytowe oferowane są w przypadku samochodów nowych lub maksymalnie 2-3 letnich. Spora część banków obniża też prowizję za przyznanie kredytu osobom, będącym już klientami danego banku – posiadanie więc konta bankowego może się okazać przydatne. Kolejną rzeczą, wpływającą pozytywnie na warunki kredytowe, które zostaną nam zaproponowane jest wysokość wkładu własnego – pokrywając już na wstępie część ceny samochodu jesteśmy traktowani inaczej i od razu dostajemy też lepszą ofertę.

Author

Back to Top