Trochę o historii, czyli skąd się wzięły się dywany?

Trochę o historii, czyli skąd się wzięły się dywany?

Dom i ogród Comments Off

Czy zastanawiałeś się skąd w ogóle pojawił się pomysł produkowania dywanów? I kiedy powstały pierwsze z nich? Produkcję zapoczątkował Iran, w którym już w III wieku przed naszą erą pojawiły się pierwsze zapisy dotyczące tego produktu. Jednak wyrób dywanów na dużą skalę rozpoczął się w Azji Środkowej dziesięć wieków temu. Wówczas służyły one ludziom jako przykrycie, ochrona przed wszechobecnym chłodem. Wówczas skóra zwierząt służyła za krycie wierzchnie, które doskonale spełniało swą funkcję. Ale nie tylko ta funkcja była już wówczas znana naszym przodkom. Również namioty mieszkalne ozdabiane były właśnie dywanami. Pierwsze z nich posiadały tylko i wyłącznie wzory geometryczne, ponieważ najłatwiej było je osiągnąć. Wymyślne wzornictwo pojawiło się bowiem nieco później. Dywany były tkane oczywiście ręcznie, ale niestety nie były zbyt trwałe.
Warto wiedzieć, że dywan nazwany Pazyrykiem jest najstarszym, jaki zachował się do dnia dzisiejszego. Został odnaleziony w I połowie XX wieku jako zamrożony. Jest utkany doskonale i posiada gęstość aż trzysta sześćdziesiąt pęczków na metr kwadratowy. Jest to wręcz szokujące jak bardzo starannie nasi przodkowie byli go w stanie wykonać. Dywan posiada wymiary prawie 2 metry x 2 metry. Jest to dywan perski. Obecnie istnieje możliwość obejrzenia tego ciekawego znaleziska w muzeum petersburgskim znajdującym się w Rosji.
Największy wzrost produkcji dywanów odnotowano w XVI wieku, kiedy to Persja oraz Indie wiodły w tym względzie prym. Dywan z tego okresu możemy podziwiać w muzeum w Londynie. Utkanie dywanu nazwanego Ardabil zajęło aż trzy lata. Jest wykonany w sposób perfekcyjny. Historia dywanów jest bardzo ciekawa i niezwykła. Od wieków ciekawe wzornictwo i bogata kolorystyka były tym, czego oczekiwali konsumenci. Nawet Ci najbardziej wybredni wybierali i wybierają coś dla siebie.

*Opracowano dzięki(bibliografa):
http://teppi.pl/oferta/wykladziny-elastyczne-pcv/

Author

Back to Top