O korzyściach płynących z żeglarstwa

O korzyściach płynących z żeglarstwa

Nauka, Sport i turystyka Comments Off

Żeglarstwo jest dyscypliną uczącą wielu przydatnych umiejętności. Wyrabia nie tylko kondycję fizyczną i psychiczną, ale także przygotowuje do pracy w grupie oraz buduje wiarę we własne siły i zdolności. Zwłaszcza to ostatnie jest bardzo pożądane w rozwoju psychicznym i duchowym nastolatków. Warto więc zorientować się, czy klub żeglarski w naszej okolicy ma w swojej ofercie kursy żeglarskie dla młodzieży.

Choć na ogół pierwsze szlify żeglarskie zdobywa się w wieku dziecięcym, tak naprawdę nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie nauki jachtingu. Wiele żeglarskich autorytetów wymienia tę dyscyplinę jako znaczący element rozwoju duchowego młodych ludzi. Korzyści wynikające z jej uprawiania można wymieniać długo, poprzestańmy zatem na kilku: żeglarstwo uczy pokory, panowania nad przyrodą z jednoczesnym zachowaniem szacunku do niej, współpracy i troski o innych, wytrwałości, pomaga kształtować wartościowych ludzi i wyrabia charaktery.
Wszystko przemawia zatem za zapisaniem naszej nastoletniej pociechy na kurs żeglarski. Można to zrobić w jachtklubie, znaczna część zrzeszeń ulokowanych nad wodami całej Polski ma w swojej ofercie kursy żeglarskie dla wszystkich grup wiekowych. Inną możliwością jest zapisanie młodego człowieka na obóz żeglarski. Jest to nie tylko wspaniały pomysł na spędzenie lata i okazja do zawarcia nowych przyjaźni, ale także możliwość postawienia pierwszych kroków w żeglarstwie lub też osiągnięcie kolejnego stopnia żeglarskiego wtajemniczenia. Na większości takich obozów można również od razu zdobyć patenty żeglarskie wystawione przez Polski Związek Żeglarstwa, które są wymagane do samodzielnego pływania jachtami o długości kadłuba powyżej 8 metrów.

Żeglarstwo potrafi stać się pasją na całe życie, a zainteresowanie nim bywa zaraźliwe. Jest to nie tylko znakomity sport, ale jednocześnie rekreacja i rozrywka, odpowiednia dla ludzi w każdym wieku. Warto więc zastanowić się nad zapisaniem dziecka na kurs żeglarski i tym samym otwarciem przed nim morza możliwości.

Author

Back to Top