Krwawienie dziąseł może być pierwszym sygnałem

Krwawienie dziąseł może być pierwszym sygnałem

Zdrowie i uroda Comments Off

Uważa się, że najgorsze zagrożenie dla zębów stanowi próchnica – to przed nią rodzice ostrzegają swoje dzieci, to o niej jest głośno w reklamach i w szkołach. Ile razy słyszy się, że słodycze powodują próchnicę albo że prowadzi do niej zła higiena. I owszem, próchnica jest zagrożeniem, jednak równie powszechnym i groźnym zagrożeniem jest paradontoza, o czym niestety rzadko kto wie, a problem ten według badań dotyczy nawet 70 procent Polaków.

Paradontoza to ogólne określnie dla chorób przyzębia (tkanki wokół zębów) i tak jak wspomniana już wcześniej próchnica powstaje głównie przez złą higienę jamy ustnej. Za każdym razem, gdy zjemy coś, po czym nie umyjemy zębów, na ich powierzchni pojawia się osad, który z czasem zmienia się w kamień nazębny – to doskonałe środowisko dla bakterii chorobotwórczych. Kolejnym etapem, który jest wynikiem walki organizmu z drobnoustrojami, jest stan zapalny.

Ryzyko wystąpienia paradontozy rośnie wraz z wiekiem, jednak wpływa na nie również wiele czynników, takich jak np. sposób odżywiania, różnego rodzaju używki (zwłaszcza papierosy i alkohol), występowanie paradontozy w rodzinie czy ogólnego stanu zdrowia. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale zmiany miażdżycowe, mikrozakrzepy, zapalenia płuc czy poronienia to zaburzenia, do których może prowadzić właśnie paradontoza. Leczenie jej jest więc bardzo ważne i to już od najwcześniejszych jej objawów. W momencie, gdy wykryjemy pierwsze oznaki świadczące o tym, że nasze dziąsła przybierają niepokojący stan, powinniśmy zwrócić się do stomatologa, żeby to sprawdzić.

Niewiele jest chorób, z których występowania można nie zdawać sobie sprawy – jedną z nich jest właśnie paradontoza. Leczenie jej jest niezwykle istotne w jak najwcześniejszym stadium, przy czym szereg pierwszych objawów jest niezwykle trudny do zidentyfikowania, zwłaszcza jeśli się nie wie czego należy szukać. Najskuteczniejszą metodą walki z paradontozą jest tak naprawdę profilaktyka (zresztą, dotyczy to chyba większości chorób). Do działań profilaktycznych należy przede wszystkim dbanie o dobrą higienę jamy ustnej – dokładne szczotkowanie zębów po każdym posiłku, stosowanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania, który pomoże dotrzeć do tych miejsc, gdzie nie dosięgniemy szczoteczką. Istotne są też kontrolne wizyty u dentysty – jeżeli my nie zauważymy jakiś zmian, z całą pewnością zauważy je nasz stomatolog. Niektórzy myślą, że jeżeli nie mają żadnego ubytku, wizyta u dentysty nie jest konieczna, paradontoza jest jednym z powodów dlaczego nie należy tak myśleć.

Author

Back to Top