Jaki mechanizm windy jest lepszy?

Jaki mechanizm windy jest lepszy?

Pozostałe Comments Off

Współczesne windy bardzo ewoluowały, dzięki czemu na chwilę obecną możemy się cieszyć bardzo zautomatyzowanymi dźwigami. Zwykle w polskim budownictwie są stosowane windy z napędem hydraulicznym lub elektrycznym, w zależności od typu budynku i jego parametrów, bo to właśnie tymi kwestiami należy się kierować wybierając dźwig windy.
Winda elektryczna
Jej główną cechą, wyróżniającą ją od wind hydraulicznej jest prędkość – porusza się szybciej i ma stosunkowo duży możliwy udźwig. Windy te są szczególnie zalecane do budynków wielokondygnacyjnych – czas oczekiwania na windę oraz czas poruszania się windy między piętrami ma tu większe znaczenie niż w przypadku mniejszych budynków. Dodatkowo najnowocześniejsze windy elektryczne nie posiadają maszynowni, są wiec tańsze w eksploatacji, mimo że jednocześnie pozostają droższe od wind hydraulicznych jeśli chodzi o sam zakup. Windy elektryczne bez maszynowni gwarantują jednocześnie szybszy montaż i napęd bardziej przyjazny ekologicznie.
Winda hydrauliczna
Najczęściej stosowane i najtańsze w zakupie. Najczęściej montuje się je w miejscach o niewielkiej liczbie kondygnacji lub niskim natężeniu ruchy. Są nieco wolniejsze od wind elektrycznych i trzeba dłużej czekać aż przyjedzie winda – ma to związek z tym jak te windy działają – hydraulika siłowa opiera się na wytwarzaniu energii mechanicznej za pomocą cieczy, w tym przypadku oleju, który musi się najpierw rozgrzać do odpowiedniej temperatury. Hydraulika siłowa i działające w jej ramach napędy hydrauliczne opierają się na prawie Pascala, które mówi, że jeśli na płyn wywierane jest ciśnienie zewnętrzne, to ciśnienie wewnątrz zbiornika jest wszędzie takie same i równe ciśnieniu na zewnątrz. Winda ta jest jednocześnie cichsza od elektroniczne. Charakteryzuje się też tym, że w razie awarii, automatycznie zjeżdża na dół i otwierane są jej drzwi – nie trzeba czekać na wznowienie zasilania czy serwisanta, który pomoże wydostać się pasażerom.
Tak naprawdę trudno tu mówić o dobrych i złych mechanizmach, należy raczej przede wszystkim pomyśleć o tym do jakiego budynku potrzebujemy windy, ile osób będzie z niej dziennie korzystało, ile pięter ma budynek i jaki czas przejazdu windy będzie najbardziej optymalny. Wtedy można podjąć decyzję odnośnie do zakupu.

Więcej – hydromechsa.pl/pl/naprawa-silownikow

Author

Back to Top