Czy opłaca się kupić dom na rynku wtórnym

Czy opłaca się kupić dom na rynku wtórnym

Dom i ogród Comments Off

Kiedy decydujemy się na zakup domu na rynku wtórnym musimy liczyć się z wieloma niespodziankami i niestety z dodatkowymi kosztami podnoszącymi często cenę samego zakupu. Może dojść do sytuacji, w której remont pochłonie wszystkie nasze oszczędności a wymarzony dom okaże się koszmarem z piekła rodem. Decyzja o kupnie starego domu powinna więc być starannie przemyślana i trzeba dokładnie zapoznać się ze stanem technicznym nieruchomości, którą chcemy nabyć.
Zakup domu to decyzja, której konsekwencje będziemy musieli ponosić przez lata, a każdy stary dom może kryć w swoim wnętrzu wiele tajemnic, czasem niestety bardzo nieprzyjemnych. Aby uniknąć kłopotów związanych z jego remontem powinniśmy najpierw sprawdzić bryłę budynku, szukając ewentualnych rys czy pęknięć mogących świadczyć o złym stanie ścian, stropów czy fundamentów. Pracę tę może ułatwić projekt domu, ale w przypadku wiekowych budynków jego odnalezienie może być niemożliwe. Kiedy więc chcemy mieć pewność że nasze przyszłe lokum będzie w dobrym stanie, najlepiej zatrudnić do jego oceny wykwalifikowanego specjalistę, który z pewnością nie przegapi żadnej usterki.
Kiedy ocenimy zewnętrzny stan i już chcemy sfinalizować zakup domu, warto powiedzieć sobie znów stop i dokładnie obejrzeć również jego wnętrze. Najwięksi wrogowie domu to wilgoć i grzyb, zmniejszające trwałość budynku i wpływające niekorzystnie na stan zdrowia jego mieszkańców. O występowaniu grzybów może świadczyć wiele objawów, przede wszystkim nieprzyjemny, wilgotny zapach stęchlizny czy plamy na ścianach, najczęściej w najniżej położonych pomieszczeniach np. w piwnicy lub w okolicach okien i stropów. Warto przy okazji skontrolować szczelność dachu i stan jego konstrukcji oraz w jakiej kondycji są okna i drzwi, gdyż wymiana tych elementów domu może być bardzo droga.
Jak widać na powyższych przykładach zakup domu, który często ma za sobą długą i nierzadko burzliwą historię wiąże się z dużym ryzykiem. Czasem lepiej jest się zastanowić czy taka inwestycja naprawdę nam się opłaca i czy nie warto zainwestować w budowę domu od podstaw.

By : Jesionowa Aleja – nowe osiedle mieszkania, domy Zabrze

Author

Back to Top