Agencja detektywistyczna – sposób na firmę

Agencja detektywistyczna – sposób na firmę

Biznes i Firmy Comments Off

Ostatnie lata pokazują, że agencja detektywistyczna, to nie tylko obiekt fantazji zawodowych i zjawisko literacko – filmowe, ale również realny pomysł na biznes. Dwuwątkowy raport Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pokazuje, że Polacy coraz chętniej sięgają po te formę zdobywania kwalifikacji i w konsekwencji pracy detektywa. Należy dodać, że do takiego obrotu sprawy, w pewnym stopniu przyczyniło się zlikwidowanie państwowego egzaminu.

Pierwszą z  tematycznych odsłon ministerstwa była ogólna suma licencji detektywistycznych wydanych na terenie kraju w latach 2012-2016. Kolejna, dotyczyła tego samego przedziału czasowego, aczkolwiek bezpośrednio odnosiła się do liczby wpisów tworzących rejestr działalności, a mieszczących w zakresie usług detektywistycznych.

Z danych wynika, że w latach 2012 wydano zaledwie 49 licencji detektywistycznych. Rok 2013, to dalszy spadek i 43 zgody na wykonywanie zawodu. Kolejne lata, to prawdziwy wysyp prywatnych śledczych w Polsce. W 2015 roku oddano do użytku 532 pozwolenia, rok później z urzędów wypłynęło ich niewiele mniej, bo 433. Natomiast rekordowy okazał się rok 2014, ponieważ światło dzienne ujrzało 656  licencji zawodowych.

Samodzielna licencja to jedno – dokument stwierdzający możliwość wykonywania pracy zarobkowej o charakterze ustalonym prawem. Jeśli w ogniu życiowych decyzji owa praca nie staje się regularnym zawodem, nie ponosimy z tego tytułu żadnych miesięcznych opłat. Zwracamy się w kierunku innych możliwości, a zdobyty dokument deponujemy w domowej szufladzie. Tym samym, bez zbędnych formalności sprawa wydaje się być załatwiona. Agencja detektywistyczna, to coś znacznie więcej. Mimo określonych ustawą początkowych udogodnień dla przedsiębiorców, to z czasem w pełni opodatkowana firma. W jej ramach, stajemy się podmiotem samozatrudnionym, a w niektórych przypadkach dajemy to zatrudnienie innym. Wpisy do rejestru działalności regulowanej w zakresie detektywistyki kształtowały się podobnie zwyżkowo, jak w przypadku „gołych” licencji.

2012 – 57

2013 – 66

2014 – 207

2015 – 205

2016 – 169

Deregulacja przepisów, czyli ich uwolnienie z części formalnych obostrzeń miało swój udział w procesie zmian na rynku pracy. Agencja detektywistyczna, stała się stosunkowo popularną formą działalności gospodarczej. W kontekście statystycznych danych, sama licencja detektywa zdaje się święcić podobny wzrost formy jako zawodowa alternatywa.

Przykładowa agencja detektywistyczna w Katowicach

Author

Back to Top