Warsztaty rozwoju osobistego – nie tylko w biznesie

Warsztaty rozwoju osobistego – nie tylko w biznesie

Pozostałe Comments Off

Choć warsztaty rozwoju osobistego kojarzą się przede wszystkim ze szkoleniami firmowymi, coraz chętniej korzystają z nich również całe rodziny, młodzi wchodzący w dorosłe życie, rodzice z pierwszym dzieckiem i wielu, wielu innych.

Koniec z brakiem wiary w siebie!

Żyjemy w czasach, w których ludzie są coraz to bardziej zakompleksieni, zamknięci w sobie, wyizolowani, pokrzywdzeni na tle psychicznym, słowem: żyjemy w czasach, w których ludzie są coraz to bardziej nieporadni społecznie. Warsztaty rozwoju osobistego pozwalają natomiast na:

  • wzbudzenie w człowieku poczucia wartości;
  • nabranie pewności siebie;
  • nauczenie się podejmowania twardych, konkretnych decyzji (także w chwilach stresowych);
  • wypracowanie harmonii zachodzącej pomiędzy sferą fizyczną (ciałem), emocjonalną i umysłową;
  • poszerzenie horyzontów;
  • otwarcie się na innych ludzi lub na inne, nowe wyzwania.

Podsumowując, są to warsztaty, które nauczą nas człowieczeństwa na nowo – tym razem energicznego, żywego, pełnego zapału – a więc rzeczywiście niesłusznie utożsamia się je wyłącznie ze szkoleniami firmowymi, biznesowymi itd.

To nie psychoterapia

Wielu ludzi myli je z psychoterapią, ale nie – warsztaty rozwoju osobistego, chociaż niektóre założenia mogą mieć podobne, psychoterapią nie są. Co więcej: osoby odwiedzające regularnie gabinet psychoterapeutyczny nie powinny korzystać z takich warsztatów aż do skończenia terapii, podobnie jak nie powinny z nich korzystać:

  • osoby zażywające leki psychotropowe;
  • osoby mające ograniczoną sprawność fizyczną (chodzi tu o warsztaty, których głównym elementem jest praca fizyczna);
  • osoby cierpiące na nerwicę;
  • osoby cierpiące na psychozę.

Na czym to polega?

Warsztaty rozwoju osobistego to zazwyczaj praca grupowa, służąca wzajemnemu podzieleniu się swoimi doświadczeniami, skonfrontowaniu swojej osoby z innymi, budowaniu pewności siebie w grupie itd. Atmosfera panująca na warsztatach – ciepła, sympatyczna, wręcz rodzinna – sprzyja otwarciu się, stworzeniu więzi zaufania pomiędzy uczestnikami, słowem: stanowi doskonałe zaplecze do pracy nad wypracowaniem potrzebnych cech i nawyków. Nic więc dziwnego, że, jak wspomnieliśmy, trafiają one do coraz szerszego grona osób – od biznesmenów począwszy, a na rodzinach skończywszy.

Przeczytaj inny interesujący artykuł:

Czym jest wolność finansowa?

Author

Pim

Back to Top