Spawanie metali kolorowych

Spawanie metali kolorowych

Biznes i Firmy Comments Off

Co to jest metal kolorowy?
Metale kolorowe to metale i ich niezależne stopy, które nie mają żelaza, dobrze przewodzą ciapło i mają bardzo charakterystyczny połysk, mają różne właściwości i zastosowanie. W przemyśle bardzo wiele z nich jest używanych w produkcji różnych przedmiotów, głównie na rynku motoryzacyjnym. Produkuje się z nich bardzo wiele elementów, które są wykorzystywane w pojazdach, między innymi: felgi, kadłuby silników, łożyska, napędy, koła zębate, głowice i wiele innych. Wszystko się kiedyś psuje i dlatego musi być w odpowiedni sposób naprawione.
Spawanie metali kolorowych:
Spawanie metali kolorowych wydaje się prostym mechanizmem. Jednak właściwości owych metali bardzo utrudniają tą czynność. Metale kolorowe idealnie przewodzą ciepło, szybko je magazynują przez co mają dużą pojemność cieplną. Utrudnia to ich topnienie. Podczas spawania dochodzi do ich reakcji z tlenem. Tlenki, które powstają podczas tego procesu są bardzo trudno topliwe, a powstająca spoina może zostać zanieczyszczona. Metale kolorowe mają niską temperaturę wrzenia i topnienia.
Spawanie metali kolorowych nie jest więc proste. Musi się tym zająć profesjonalista. Osoba taka na pewno będzie wiedziała jakimi źródłami ciepła się posłużyć do mechanizmu topnienia metalu kolorowego lub też chociaż trochę go podgrzeje. Przede wszystkim będzie pamiętać o tym, że przy spawaniu tego typu metali należy zachować środki ostrożności i wszystko robić mądrze i z głową.
Co możemy zaliczyć do metali kolorowych ?
Metale kolorowe to, na przykład: aluminium, cyna i miedź. Także brąz i mosiądz. Każdy z tych metali jest stopem dwóch innych.
Metody spawania metali kolorowych:
1) Metoda TIG – idealna przy spawaniu metali kolorowych, jest uniwersalna i spawa ze sobą wszystkie elementy bez względu na ich grubość, spawa nawet najcieńsze metale. Jest najczęściej stosowaną metodą przy spawaniu tego typu metali.
2) Metoda MIG – miesza się materiał topiącego się druty spawalniczego z częścią, która ma zostać połączona. Wszystko odbywa się pod specjalną ochroną w postaci gazu osłonowego.
Spawanie metali kolorowych musi się odbywać powoli i delikatnie. Ostrożności nigdy za wiele.

Źródło – skup metali kolorowych

Author

Back to Top