Rusztowania budowlane i ochronne

Rusztowania budowlane i ochronne

Budownictwo Comments Off

Rusztowanie budowlane to konstrukcja, z której można wykonywać prace na wysokości. Służą one do utrzymywania ludzi, materiałów oraz sprzętu. Zalicza się tutaj rusztowania wykorzystywane w budownictwie miejskim i przemysłowym. Mogą to być rusztowania jezdne.

Rusztowanie ochronne to z kolei konstrukcja, która służy do zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości ludzi oraz sprzętu. Są to np. rusztowania do prac dekarskich.

Ze względu na rodzaj zastosowanego materiału rusztowania dzielą się na drewniane, aluminiowe, stalowe oraz inne (np. z włókna szklanego). Chodzi tu o materiał użyty w konstrukcji ramy. Rodzaj materiału wpływa na jakość oraz funkcjonalność rusztowania. Rusztowania drewniane sprawdzą się jedynie w przypadku domku letniskowego lub małej kamienicy. Na większych placach budowy sprzęt musi być bardziej zaawansowany.

Ze względu na sposób użytkowania wyróżnia się rusztowania nieruchome i jezdne (ruchome). Rusztowania nieruchome podczas przenoszenia wymagają rozłożenia na części pierwsze. Stosuje się je tam, gdzie prace budowlane i remontowe trwają dłuższy okres czasu. Rusztowania ruchome (jezdne) są przeznaczone do wielokrotnego używania na jednym placu budowy bez potrzeby rozkładania ich na części składowe, przystosowane są do poziomego przemieszczania dzięki zamontowanym kółkom samonastawnym.

Ze względu na sposób kotwienia rusztowania mogą być wolnostojące, przyścienne bądź wiszące. Rusztowania wolnostojące nie są powiązane z budynkiem. Ich stateczność wynika z konstrukcji. Stosuje się je w przemyśle stoczniowym, energetyce itd. Czasem wykorzystuje się je także przy wieżach kościelnych.  Najpopularniejsze są rusztowania przyścienne. Ich stateczność wynika z ich zakotwienia do obiektu budowlanego. Obciążenie jest rozłożone równomiernie pomiędzy konstrukcję obiektu  i podłoże.  Rusztowania wiszące są natomiast podwieszane do konstrukcji budynku  za pomocą lin i  wieszaków. W tym przypadku obciążenia przenoszone są całkowicie na konstrukcję obiektu. Tego typu rozwiązania są stosowane przede wszystkim  w trudno dostępnych miejscach, gdzie nie istnieje możliwość oparcia rusztowania na podłożu.

Więcej – rusztowania Plettac

Author

Back to Top