Opieka osób starszych w Niemczech nie taka prosta choć przyjemna praca

Opieka osób starszych w Niemczech nie taka prosta choć przyjemna praca

Dom i ogród Comments Off

Praca jako opiekunka w Niemczech to całkiem popularny sposób zarobkowania wśród Polek. Na tyle popularny, że w Niemczech Polki słyną z bycia naprawdę dobrymi opiekunkami. W dodatku wiele szkół policealnych proponuje kształcenie na kierunku „opieka nad osobami starszymi” często też połączona jest z intensywną nauką języka niemieckiego. Nie może to w żadnym wypadku nikogo dziwić. Praca dla opiekunek w Niemczech jest po prostu dużo bardziej opłacalna niż zajmowanie się tym samym na terytorium Polski. A prawa rynku są naprawdę nieubłagane – w końcu każdy trzeźwo myślący człowiek, jeżeli ma do wyboru zarabiać 1200 zł lub 1200 euro – wybierze zarabianie w tej drugiej walucie. A wypłata na tym poziomie nadal stanowi dość niski szczebel zarobków. Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech prezentują kwoty w wysokości nawet do 3000 euro. A to już są sumy, które robią wrażenie.

Praca opiekunki nie taka prosta

Opieka osób starszych w Niemczech to bardzo trudne zajęcie. Nie da się temu zaprzeczyć – trzeba starać się ze wszystkich sił, ma się na sobie ogromną odpowiedzialność – trzeba w końcu opiekować się osobą starszą. Nierzadko osobą chorą, bezbronną i skazaną na nas i naszą opiekę. To naprawdę wielka odpowiedzialność. Dlatego tak pomocna jest znajomość języka niemieckiego. Tak samo przydatne są też inne umiejętności – najbardziej, poza umiejętnościami i wiedzą czysto z zakresu pielęgniarstwa, przydają się tak zwane umiejętności miękkie. A głównie wielki poziom empatii. W końcu inteligencja emocjonalna jest naprawdę bardzo ważna – pozwala troskliwie opiekować się kimś potrzebującym i czerpać z tego przyjemność.
Bo przecież warto zdawać sobie uwagę z tego, że taka praca, jeżeli ma być pracą wykonywaną dobrze – musi przynosić przyjemność. Nie może, absolutnie nie może być postrzegana w kategoriach łatwego zarobku. Z tego prostego powodu, że to nie jest łatwy zarobek. To skomplikowana, męcząca praca, której nie może wykonywać każdy. Nie każdy przecież się nadaje do pracy z drugim człowiekiem. Zwłaszcza jeżeli ten człowiek jest chory, słabszy, starszy i zdany tylko na pomoc drugiego człowieka, swojego opiekuna. Nie wolno patrzeć na drugiego człowieka jak na źródło zarobku. Człowiek to człowiek – ma swój bagaż doświadczeń, swoje emocje i przemyślenia. I dzięki temu jest wyjątkowy. Jak każdy człowiek. Dlatego zasługuje na najlepszą możliwą opiekę. Opiekę nie tylko fizyczną, ale również psychiczną. Przecież komfort psychiczny osoby starszej jest naprawdę bardzo ważny i stanowi ważny element opieki.

Author

Back to Top