Narzędzia dla spawaczy – Jak wybrać odpowiednie?

Narzędzia dla spawaczy – Jak wybrać odpowiednie?

Pozostałe Comments Off

Nie ulega wątpliwości, że spawacz to profesja, dzięki której stoi świat. To właśnie dzięki osobom sprawującym ten zawód istnieją huty, które są napędzeniem gospodarki. Oczywistym jest jednak, że spawacz nie mógłby wykonywać swojej pracy, gdyby nie profesjonalne narzędzia dla spawaczy. Jak zatem wybrać odpowiednie rekwizyty? Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze dedykowanych akcesoriów? Czym właściwie zajmują się dzisiejsi spawacze? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym artykule. Jeśli zatem jesteś zainteresowany tematyką obecnego hutnictwa, trafiłeś w odpowiednie miejsce! Serdecznie zapraszamy Cię do lektury.

Kim jest spawacz i czym się zajmuje?

Aby jednak móc dokładnie odpowiedzieć na powyższe pytania, najpierw należy wyjaśnić, kim właściwie jest spawacz i czym się zajmuje. Otóż spawacz to specjalista zajmujący się spawaniem, czyli łączeniem elementów wykonanych ze stali, żelaza i wszelkiego rodzaju metali. Części te są składową urządzeń i budynków. Spawanie natomiast jest procesem polegającym na specjalistycznym stopieniu brzegów materiału w miejscu łączenia ciepłem. Możemy zatem dojść do wniosku, że spawacz to osoba wykonująca ciężką pracę fizyczną, mającą na celu umożliwienie działania określonych maszyn, urządzeń i tym podobnych. Ranga omawianego przez nas zawodu jest niepodważalna, toteż właśnie dlatego istotnym elementem jego wykonywania są specjalistyczne narzędzia dla spawaczy.

Jakie wyróżniamy narzędzia dla spawaczy?

Jak zostało wyżej wspomniane, podczas wykonywania zawodu spawacza niezwykle istotne są nie tylko umiejętności, ale także narzędzia. Poniżej znajdziesz listę niezbędnych narzędzi dla spawaczy, których nie może zabraknąć w żadnym zakładzie pracy.

 • Kątownik – Czyli wyrób hutniczy, którego zadaniem jest możliwość odmierzenia odpowiedniego kąta. Kątownik tworzony jest w postaci prostych odcinków, zaś jego przekrój poprzeczny tworzy kąt prosty.
 • Uchwyt spawalniczy
 • Rękawice spawalnicze – Akcesoria chroniące spawaczy przed poparzeniami i szkodliwym działaniem spawania.
 • Kurtyna spawalnicza – Swego rodzaju „płachta” chroniąca osoby postronne, które nie posiadają specjalistycznej odzieży ochronnej. W praktyce kurtyna spawalnicza stanowi synonim tarczy, która uniemożliwia poparzenie osób, które nie biorą udziału w procesie spawalniczym.

Warto zaznaczyć,  że wymienione powyżej narzędzia dla spawaczy to jedynie przykłady. Wyróżniamy bowiem znacznie więcej akcesoriów spawalniczych, które dostępne są w sklepie Omikon: https://omikon.pl/Narzedzia-dla-spawaczy-c1028/pa/4/. To właśnie tam znajdziecie wszelkie niezbędne produkty dla spawaczy, bez których nie można rozpocząć pracy w omawianym przez nas zawodzie.

Przykładowe metody spawania

Wbrew pozorom wyróżniamy znacznie więcej, niż jedną metodę spawania. Poniżej przedstawimy Ci przykładowe metody spawania, które obecnie uznaje się za najczęściej wykorzystywane

 • Spawanie gazowe
 • Spawanie elektryczne
 • Spawanie laserowe
 • Spawanie hybrydowe
 • Spawanie plazmowe
 • Spawanie żużlowe

Nie są to jednak jedyne metody spawania, jakie możemy wyróżnić na rynku metalurgicznym. Warto zaznaczyć jednak, że wszystko zależne jest od potrzeb konkretnego produktu. Ważne są także wspomniane powyżej narzędzia dla spawaczy, które stanowią absolutną podstawę pracy w tym zawodzie.

Jakie wyróżniamy rodzaje złącz spawalniczych?

Jak zostało wyżej wspomniane, spawanie to łączenie określonych materiałów przy użyciu ciepła. Jakie zatem wyróżniamy rodzaje złącz spawalniczych? Poniżej znajdziesz przykłady omawianego przez nas zagadnienia.

 • Złącza kątowe jednostronne i dwustronne, które dodatkowo dzielimy na: krzyżowe, narożne i teowe
 • Złącza doczołowe
 • Złącza przylgowe, które dodatkowo dzielimy na: nakładkowe i zakładkowe.

Przed rozpoczęciem prac złącza te wykonuje się na rysunku technicznym, w zależności od stopnia uproszczenia. Można więc zauważyć, że praca spawacza wymaga nie tylko odpowiednich warunków fizycznych, ale także technicznego myślenia i wykonywania precyzyjnych rysunków.

Przykłady rodzajów spoin

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać spawanie nie polega na łączeniu materiałów wyłącznie jednym rodzajem spoin. Jakie zatem wyróżniamy rodzaje spoin?

 • Spoiny brzeżne – Spawanie tego typu charakteryzuje się brakiem dodawania spoiwa. Brzegi blachy natomiast przygotowuje się poprzez podgięcie.
 • Spoiny czołowe – Czyli spoiny powstające między ścianką elementu i drugim z łączonych elementów.
 • Spoiny otworowe – Spawanie mające na celu wypełnienie spoiwem okrągłego lub podłużnego otworu.
 • Spoiwa pachwinowe
 • Spoiwa punktowe

Narzędzia dla spawaczy – Podsumowując…

Jak widać praca spawacza wiąże się z wieloma aspektami i ogromem wiedzy, którą należy wykorzystywać podczas wykonywania określonych prac spawalniczych. Narzędzia dla spawaczy stanowią natomiast absolutną podstawę omawianej przez nas profesji. Bez nich spawanie nie byłoby możliwe, co z całą pewnością negatywnie wpłynęłoby na funkcjonowanie innych branż. To właśnie dlatego warto zainwestować w specjalistyczne akcesoria, które umożliwią profesjonalistom wykonywanie swojej pracy.

Author

Pim

Back to Top