Jak skutecznie walczyć z uzależnieniem od alkoholu?

Jak skutecznie walczyć z uzależnieniem od alkoholu?

Zdrowie i uroda Comments Off

Alkoholizm jest jedną z tych chorób cywilizacyjnych, które niszczą nie tylko życie samego cierpiącego, ale również jego otoczenia. Nadużywanie napojów wyskokowych powoduje poważne szkody w organizmie, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Alkoholizm ma negatywny wpływ głównie na układ krążenia, pokarmowo-wydalniczy i nerwowy. Wypłukując inne substancje odżywcze, przy długoterminowym spożywaniu, doprowadza również do szeregu innych problemów zdrowotnych, jak marskość wątroby czy impotencja. Do tego dochodzą pogłębiające się zaburzenia sfery mentalnej. Przewlekłe utrzymywanie stanu upojenia alkoholowego może prowadzić do zaburzeń osobowości, zespołów otępiennych, zaburzeń pamięci, charakteropatii. Wielokrotnie powoduje też wzrost agresji i ograniczenie odczuwania pozytywnych emocji.

Kiedy należy leczyć alkoholizm?
Nie istnieje żadna zasada mówiąca o tym, w jakim konkretnym momencie przekracza się granicę i należy rozpocząć leczenie problemu alkoholowego. Uzależnienie przyjmuje bowiem różne formy i u konkretnych osób może mieć zupełnie inną postać. Mimo to, specjalistycznej pomocy potrzebuje każdy, kto nie potrafi żyć bez alkoholu i pozwolił mu zawładnąć swoją codziennością. Wbrew pozorom, niekoniecznie chodzi wyłącznie o te osoby, które piją do świtu do zmierzchu, przestają dbać o pracę, bliskich, a nawet własną higienę. Często nie trzeba upijać się do nieprzytomności, by i tak cierpieć na chorobę alkoholową. Wystarczy, że z powodu używki zaniedbuje się obowiązki, czuje się obniżenie jakości życia, ma się gorszy nastrój w okresach trzeźwości.

Choroba alkoholowa – diagnoza
Sygnałem dającym do zrozumienia, że ma się problem z alkoholem, najczęściej są uwagi bliskich osób lub samoobserwacja. Jeśli czuje się, że nawyk picia jest zbyt silny, by samodzielnie z niego zrezygnować, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, zanim doprowadzi się do stanu, w którym trudno będzie racjonalnie ocenić swoją kondycję. Pierwszą wizytę można odbyć u lekarza ogólnego, który zwykle wypisuje skierowanie do specjalisty. Można też od razu umówić się na prywatną wizytę w gabinecie psychiatrycznym. Zwykle to psychiatra, na podstawie obszernego wywiadu, a czasem dodatkowych badań, decyduje o formie dalszego leczenia.

Choroba alkoholowa – leczenie
W zależności od zaawansowania alkoholizmu, a także od indywidualnych predyspozycji chorego, leczenie alkoholizmu może odbywać się w zamknięciu, przyjmując postać typowej hospitalizacji, bądź też w lżejszych przypadkach, może ograniczyć się do pomocy ambulatoryjnej. Dla zwiększonej kontroli nad procesem leczenia, ale też dla bezpieczeństwa w razie ewentualnych skutków ubocznych odstawienia, leczenie zamknięte jest zwykle najlepszą opcją. Okazuje się również niezbędne w przypadku zaawansowanych faz alkoholizmu, gdy konieczny jest wcześniejszy detoks. W takich sytuacjach najrozsądniejszym wyborem są profesjonalne ośrodki terapii uzależnień, jak NZOZ Medox Warszawa, w których gwarantowane jest zarówno odtrucie, jak i późniejsza terapia, pozwalająca ostateczni wyrwać się ze szponów alkoholizmu.

Author

Back to Top