Jak leczyć POChP? – Porady i wskazówki
Zdrowie i uroda 18 lutego 2021, Comments OffCierpisz na przewlekły kaszel? Od pewnego czasu odczuwasz brak możliwości złapania powietrza? Zdarza Ci się wypluwać specyficzną wydzielinę? Niestety – być może, podobnie jak dwa miliony innych Polaków, cierpisz na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc. Ale co to właściwie jest? To dolegliwość płucna o charakterze przewlekłym, cechująca się obturacją. Domyślamy się, że nie trafiłeś na ten artykuł przypadkiem – prawdopodobnie chcesz poszerzyć swoją wiedzę o chorobach płuc. W takim razie znajdujesz się w odpowiednim miejscu! W poniższej treści wyjaśnimy Ci, jakie są najczęstsze objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc oraz podpowiemy, jak leczyć POChP. Zainteresowany? Wspaniale! W takim razie serdecznie zapraszamy do lektury!
Czym jest obturacja? – Jak leczyć POChP?
Zacznijmy jednak od początku, a więc od wyjaśnienia, czym właściwie jest Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc. Nazwa choroby zawiera w sobie bowiem element, który często budzi wiele wątpliwości; mowa oczywiście o obturacji. Okazuje się jednak, że obturacja to prosty termin medyczny, określający… Zwężenie. W przypadku Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc mamy na myśli zwężenie oskrzeli i górnych dróg oddechowych, co, w efekcie, prowadzi do kłopotów z oddychaniem, napadów kaszlu, ataków duszności i spotykanej u wielu ludzi „zadyszki”. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://oddychajmy.pl/czym-jest-pochp/. Jeśli zatem chcesz poszerzyć swoją wiedzę z zakresu chorób płucnych, zachęcamy do kliknięcia w powyższy link.
Podstawowe symptomy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc
Zapewne w tym miejscu zastanawiasz się, jak leczyć POChP. Wstrzymajmy się jeszcze moment i skupmy się przez chwilę na objawach Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę najczęstszych symptomów, które można zaobserwować już na początku zachorowania na wskazaną przez nas chorobę płucną:
- Dyskomfort w płucach – Poprzez szeroko rozumiany „dyskomfort” mamy na myśli przewlekły kaszel i systematycznie pojawiające się duszności. I choć duszności, w istocie, mogą wynikać z kaszlu, okazuje się, że mogą być one powodowane również przez codzienne czynności, takie jak na przykład picie.
- Spadek kondycji fizycznej – Jak leczyć POChP? – Nie ulega wątpliwości, że wspomniana powyżej obturacja ma znaczący wpływ na tolerancję wysiłku. Wszak zwężone organy zajmujące się transportem powietrza dostarczają go do płuc za mało. A to z kolei, niestety, powoduje kłopoty z oddychaniem.
- Wypluwanie wydzieliny płucnej – Pacjenci cierpiący na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę płuc bardzo często zauważają w swojej jamie ustnej obecność plwociny. Ale co to właściwie jest? To wydzielina pochodząca z płuc, zawierająca w sobie między innymi ślinę i komórki złuszczonego nabłonka. Oczywiście w jej składzie mogą znaleźć się także resztki pokarmowe, drobnoustroje chorobotwórcze, a nawet ropa i krew.
W tym miejscu musimy zaznaczyć, że wskazane powyżej dolegliwości to zaledwie przykłady symptomów, z którymi musi mierzyć się osoba chora na POChP. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na wspomnianym już wyżej portalu Oddychajmy: https://oddychajmy.pl. Przeczytasz tam również, jak leczyć POChP.
Skąd się bierze Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc?
Poprzez trwającą obecnie sytuację epidemiologiczną coraz częściej słyszymy pytanie: Czy Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest chorobą zakaźną? Uspokajamy: nie jest.
Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych przyczyn POChP.
- Papierosy – Szacuje się, że aż 9 na 10 pacjentów, u których zdiagnozowano Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc, to nałogowi palacze. I trudno się temu dziwić – wszak wyroby tytoniowe zawierają w sobie ponad 4 tysiące szkodliwych substancji, które osadzają się bezpośrednio na płucach palacza.
- Praca w pyle – Kolejną przyczyną występowania Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc jest praca w pyle; to właśnie dlatego uznaje się, że większość mężczyzn, którzy skończyli 40. rok życia, jest narażona na POChP. Wszak to właśnie panowie wykonują takie zawody, jak spawacz, górnik, hutnik lub pracownik tartaku.
- Zanieczyszczenia – Statystyki wskazują, że aż sześć na dziesięć najbardziej zanieczyszczonych miast europejskich to lokalizacje umiejscowione na terenie Polski. Niestety – zanieczyszczenia komunikacyjne i przemysłowe, a także smog, to kolejni mordercy naszych płuc.
Jak leczyć POChP?
Przejdźmy zatem do ostatniej części naszego artykułu, a więc do odpowiedzi na pytanie: Jak leczyć POChP? Na starcie musimy jednak zaznaczyć, że wskazana przez nas jednostka chorobowa jest nieuleczalna… Nie oznacza to jednak, że nie można jej leczyć! W przypadku większości osób cierpiących na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc doskonale sprawdza się leczenie objawowe, polegające na eliminacji z życia szkodliwych czynników oraz wsparcia tego procesu lekami.
Jeśli zatem wiesz, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc może dotyczyć właśnie Ciebie, czym prędzej skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym i poinformuj go o swoich obawach. Jesteśmy pewni, że badania rozwieją Twoje wszelkie wątpliwości.