Gliwice – miasto z przyszłością?

Gliwice – miasto z przyszłością?

Budownictwo Comments Off

Na pierwszy rzut oka niepozorne i nieprzyciągające uwagi. Gdy myśli się o dużym mieście, w pierwszej kolejności przychodzą do głowy stolice województw – Warszawa, Katowice, Kraków, Wrocław, Łódź. Dopiero w dalszej kolejności rozważa się inne miasta i tutaj Śląsk jako województwo ma przewagę nad innymi – mianowicie na terenie województwa śląskiego znajduje się kilkanaście dużych miast, które ze sobą graniczą. Jest to oczywiście spowodowane przemysłową przeszłością tego regionu – o ile w innych miejscach wokół większych miast powstawały wsie wraz z terenami rolniczymi, o tyle na Śląsku największą wartość miały miasta. Stąd też taki ich zbiór w jednym miejscu.

Liczące ponad 190 tysięcy mieszkańców Gliwice, to jedno z czternastu miast tworzących Metropolię Silesia – największy wielkomiejski organizm w tej części Europy. Miasto to, podobnie jak pozostałe miasta Metropolii, posiada bardzo dobrze rozwiniętą komunikację, nie tylko na terenie samych Gliwic – dotyczy to terenu całej Aglomeracji Śląskiej. Gliwice są miastem bardzo zróżnicowanym – na terenie miasta znajduje się jedna z największych kopalń węgla kamiennego na terenie Europy – KWK Sośnica-Makoszowy oraz Zakłady Mechaniczne BUMAR-ŁABĘDY – zajmujące się produkcją maszyn budowlanych oraz czołgów PT-91. Na terenie miasta mieści się też Podstrefa Gliwice Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Technopark Gliwice – całość sprawia, że Gliwice są dobrym miejscem na inwestycje. Również stopa bezrobocia jest tutaj jedną z najniższych w kraju, a miasto cały czas dąży do coraz większego rozwoju.

Gliwice to jednak nie tylko przemysł, to również ważny ośrodek akademicki – Politechnika Śląska to jedna z największych uczelni technicznych w Polsce. Oprócz niej jest jeszcze Gliwicka Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości oraz kilka placówek Polskiej Akademii Nauk, w tym Instytut Inżynierii Chemicznej oraz Centrum Materiałów Polimerowych. Oczywiście w tym wszystkim nie mogło zabraknąć również rekreacji, a ta jest całkiem spora – od Gliwickiego Teatru Muzycznego, przez Palmiarnię Miejską, aż po najstarsze na Śląsku Muzeum i Ruiny Teatru Miejskiego. Wszystko to sprawia, że miasto to stanowi dobre miejsce jeśli chodzi o mieszkanie. Gliwice to miasto z historią, które jednak nie ogranicza się do przeszłości, patrząc daleko w przyszłość i dążąc do tego, żeby stawać się coraz lepszym – dla siebie i swoich mieszkańców. Warto o tym wiedzieć.

Author

Back to Top