Gdzie ta keja?

Gdzie ta keja?

Sport i turystyka Comments Off

Żeglarstwo jest dyscypliną sportową, która łączy w sobie naukę przydatnych w życiu umiejętności ze świetną zabawą. Śmiało można ją polecić każdemu, kto lubi aktywnie wypoczywać, nie lubi nudy i chce przeżyć nową, niesamowitą przygodę.
Warto w takiej sytuacji poszukać biur podróży i klubów, które w swojej ofercie mają rejsy żeglarskie dla dorosłych. W przypadku pierwszym najczęściej są to wycieczki czysto turystyczne, natomiast kluby jachtowe organizują wyprawy połączone ze szkoleniami żeglarskimi, podczas których można podszlifować swoje umiejętności, nauczyć się nowych, zyskać doświadczenie i jednocześnie doskonale się bawić. W przypadku takich rejsów niewymagany jest patent żeglarski, wystarczy chęć do nauki, cierpliwość i umiejętność znoszenia przeciwności z uśmiechem. Jacht stanowi małą przestrzeń, przebywanie na nim z całą załogą to również ważne i przydatne ćwiczenie. Na zakończenie rejsu warto poprosić towarzyszącego uczestnikom skippera o pisemną opinię oceniającą współpracę, która może być przydatna przy ubieganiu się o wyższe stopnie żeglarskie.

Trzeba mieć w pamięci, że uczestnicy rejsu stanowią załogę i bezwzględnie podlegają rozkazom kapitana łodzi. Muszą także pomagać przy podstawowych czynnościach żeglarskich, takich jak cumowanie czy wchodzenie i wychodzenie z portu, oczywiście zgodnie z ich żeglarskimi umiejętnościami. Często spotykane są także dyżury w kambuzie, czyli kuchni.

Bardziej doświadczeni żeglarze mają również możliwość czarterowania jachtu od klubu lub firmy prywatnej, która ma taką pozycję w swojej ofercie. Pamiętać należy o tym, że do tego wymagany jest patent żeglarski wystawiony przez Polski Związek Żeglarski. Firma czarterująca jacht ma prawo zażądać okazania tego dokumentu, często jego numer trzeba także uwzględnić w podpisywanej przez obie strony umowie.
Rejsy żeglarskie to znakomita zabawa i doskonały sposób aktywnego spędzania czasu wolnego, niezależnie od wieku i stopnia zaawansowania, bo nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć żeglarską przygodę.

Author

Back to Top