Budowa maszyn – na czym polega ta trudna dziedzina
Biznes i Firmy 16 lipca 2018, Comments OffZe względu na to, że dzisiejszy przemysł jest w dużej części zmechanizowany, coraz częściej poszukiwani są specjaliści w dziedzinie budowy maszyn. Sporo uczelni proponuje właśnie taki kierunek absolwentom szkół średnich. Kierunek ten nie jest łatwy, a wiedza jaką należy przyswoić ogromna. Mimo to chętnych ciągle przybywa. Z tego powodu na rynku nie powinno zabraknąć chętnych do pracy.
Budowa maszyn jest dziedziną wiedzy, która wchodzi w skład inżynierii mechanicznej. Obejmuje ona projektowanie i dobór odpowiednich elementów, które stworzą potrzebne w przemyśle maszyny. Specjalista budowy maszyn powinien radzić sobie z konstruowaniem i doborem takich elementów składowych, jak na przykład:
- połączeń, które wiążą ze sobą elementy składowe maszyny w taki sposób, aby mogły wspólnie się poruszać oraz znosić obciążenia odpowiednie dla danej funkcji, jaką ma pełnić;
- łożysk, które podtrzymując inną część składową w taki sposób, aby umożliwić jej ruch obrotowy; łożyska powinny być odporne na zatarcia, korozję, nacisk, powinny charakteryzować się dobrym przewodnictwem cieplnym oraz stabilnością geometryczną;
- wałów i osi;
- sprzęgieł, czyli mechanizmów stosowanych w budowie maszyn do łączenia oraz rozłączania wałów w celu przekazywania momentu obrotowego;
- hamulców zmniejszających prędkości oraz zatrzymujących elementów mechanizmów ruchomych;
- przekładni, czyli mechanizmów lub układów maszyn, które służą do napędzania z jednoczesną zmianą parametrów ruchu, czyli prędkości i siły.
Zanim specjalista podejmie się budowy danej maszyny, musi ją zaprojektować. Aby to zrobić jak należy, powinien wykonać kilka czynności wchodzących w skład samego projektowania. Są to:
- określenie warunków, w jakich dany element będzie zmuszony pracować;
- określenie obciążenia danego elementu podczas jego pracy;
- określenie wymiarów elementu – należy postępować według zasady obliczeń wytrzymałościowych;
- dobór elementów typowych dla aktualnie projektowanej maszyny;
- wykonanie wszelkich obliczeń sprawdzających.
Projektowanie danej maszyny może być wspierane komputerowo. Metoda ta w skrócie nazywa się CAD (czyli z języka angielskiego computer aided design). Do tego celu używa się specjalnego oprogramowania. Metoda CAD wykorzystywana jest między innymi w inżynierii mechanicznej, elektrycznej oraz budowlanej. Charakterystyczne jest w CAD cyfrowe modelowanie geometryczne, którego celem jest opracowanie zapisu konstrukcji jednego obiektu technicznego, lub ich układu. Nowoczesne systemy komputerowego wspomagania konstruowania posiadają cały szereg produktów ułatwiających obliczenia wytrzymałościowe i cieplne, stosując wyrafinowane metody obliczeniowe.
Sam system komputerowego wspomagania konstruowania w budowie maszyn nie jest wystarczający. Ważną rolę w tej dziedzinie odgrywa znajomość tradycyjnego projektowania elementów maszyn. Dlatego w praktyce inżynierskiej człowiek jest niezastąpiony. A ponieważ, aby sprawdzić się w budownictwie maszyn, niezbędne są pewne predyspozycje, nie każdy poradzi sobie z trudnymi zadaniami w tej dziedzinie.
Sprawdź również: http://comatic.pl/dlaczego-projektowanie-i-budowe-maszyn-warto-powierzyc-profesjonalnej-firmie/