Stare monety – jakie są najcenniejsze

Stare monety – jakie są najcenniejsze

Hobby Comments Off

Stare monety są zabytkiem. Już monety liczące sobie kilkadziesiąt lat są dziś warte tysiące. Najdroższa moneta świata została sprzedana za około 10 milinów dolarów w roku 2013.

Jednymi z najdroższych monet świata są amerykańskie jednodolarówki z roku 1804. Są one bowiem unikatowe. Wybito bowiem  na nich błędną datę, w rzeczywistości powstały w roku 1834. Do obiegu trafiło zaledwie kilka egzemplarzy. W tej chwili na świecie jest ich jedynie 15, z tego tylko 8 zaliczanych jest do I klasy jakości. Każda ma swoją nazwę na cześć poprzednich jej właścicieli.

Jedna z nich – Stickney-Eliasberg została sprzedana w roku 1997 za 1,815 mln dolarów. Dwa lata później moneta Watters-Childs poszła na aukcji  za ponad 4 mln dolarów. W 2010 roku moneta o nominale 5 centów znalazła nowego nabywcę, który zapłacił za nią 3,7 mln dolarów. Została wybita w roku 1913, a do obiegu trafiło zaledwie 5 jej egzemplarzy.

Nie zwykle cenny jest również XIV-wieczny floren Edwarda III. Pochodzi z roku 1343, wykonany jest praktycznie z samego złota, a do dziś istnieją 3 jego egzemplarze. Jego wartość szacuje się na 6,8 mln dolarów. Jeszcze droższy jest złoty dublon Brashera. Wykonał go w roku 1787 amerykański złotnik, który nie posiadał zezwolenia na wybijanie monet. Monety jego autorstwa, które przetrwały do dnia dzisiejszego są bardzo cenne. Najdroższa osiągnęła cenę 7,4 mln dolarów. Kupił ją inwestor z Wall Street.

Równie droga okazała się moneta o nominale 20 dolarów zaprojektowana przez Saint-Gaudensa w roku 1907. Nie weszła do szerokiej produkcji ze względu na trudność jej wybijania. Jeden egzemplarz sprzedano za 7,6 mln dolarów.

Rekordzistą jest jednak dolar z roku 1794. Była to pierwsza moneta wybita przez rząd federalny USA. Znajduje się na niej wizerunek orła i Wolności. Wykonano ją ze stopu srebra i miedzi. Zastała sprzedana za ponad 10 mln dolarów.

W Polsce do najcenniejszych monet należą denar Bolesława Chrobrego GNEZDVN CIVITAS.. Do dnia dzisiejszego zachował się tylko jeden egzemplarz. PRawdopodobnie została wybita w roku 1000  z okazji zjazdu gnieźnieńskiego.

Źródło – skup-znaczkow.pl/skup_monet

Author

Back to Top