Jak sprawdzić, czy dziecko ma wszy?

Jak sprawdzić, czy dziecko ma wszy?

Zdrowie i uroda Comments Off

Wszawica, czyli obecność wszy na głowie, to problem, który może dotknąć każdego, zwłaszcza dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Chociaż na samą myśl o tych małych, krwiopijnych owadach można dostać gęsiej skórki, nie ma powodu do paniki. Współczesne metody pozwalają na szybkie i skuteczne pozbycie się wszy.

Pierwszym krokiem do pozbycia się wszy jest ich wykrycie. Kluczem do sukcesu jest dokładne i systematyczne badanie włosów. Do tego celu użyj grzebienia o gęstych, metalowych ząbkach. Przy dobrym oświetleniu przeczesz włosy pasmo po paśmie, od nasady po same końce.

Jak prawidłowo przeprowadzić badanie?

Aby ułatwić sobie diagnozę, możesz skorzystać z białej chusteczki, na której łatwiej dostrzeżesz poruszające się wszy, ich larwy (gnidy) oraz ich odchody. Wycieraj w nią grzebień po każdym przeczesanym paśmie włosów. Szczególną uwagę zwróć na miejsca za uszami, na czubku głowy i okolicy karku wzdłuż linii włosów.

Czym są wszy?

Wszy ludzkie to bezskrzydłe pasożytnicze owady mierzące około czterech milimetrów. Ich ciało jest owalne, wydłużone, spłaszczone grzbietowo-brzusznie. Wszy nie posiadają skrzydeł typowych dla innych owadów. Poruszają się przy pomocy 3 par odnóży przystosowanych do mocnego uchwytu włosa. Na tułowiu i odwłoku wszy znajdują się przetchlinki prowadzące do ich narządów oddechowych. Aparat gębowy wszy jest typu kłująco-ssącego. Wszy głowowe żywią się wyłącznie ludzką krwią.

Jak rozmnażają się wszy?

Samica wszy żyje około czterdziestu dni i składa ok. trzystu jaj, które przytwierdza do włosów specjalnym „cementowym” spoiwem. Jaja wszy, czyli gnidy mają kolor biało-perłowy. Są bardzo wytrzymałe, potrafią poza skórą głowy przetrwać nawet do dwóch tygodni.

Wszawica – powszechny problem

Wszawica jest bardzo powszechną chorobą wśród dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Jeśli wykryłeś obecność wszy na głowie swojego dziecka nie wpadaj w panikę. Obecnie pozbycie się problemu jest łatwiejsze niż myślisz.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wszy i ich usuwaniu, odwiedź stronę https://nitolic.pl/artykuly/jak-sprawdzic-czy-dziecko-ma-wszy/. Znajdziesz tam szereg informacji na temat tego, jak rozpoznać wszy, jak z nimi walczyć i jak zapobiegać ich ponownemu pojawieniu się.

Author

Back to Top