Domy energooszczędne drewniane
Budownictwo 25 maja 2017, Comments OffCzy dom drewniany może być energooszczędny? Absolutnie tak, co więcej może nawet przejść do fazy domu pasywnego, czyli takiego który nie pobiera energii, a wręcz ją oddaje.
Ale aby tak się stało, aby nasz drewniany dom miał standard domu energooszczędnego musi zostać spełnionych wiele warunków.
Domy energooszczędne drewniane (producent) powinny:
1. Dom musi mieć maksymalnie najlepszą izolację ścian i dachu. Już nie papa, styropian czy płyty OSB lecz ekologiczne materiały energooszczędne i dyfuzyjne. Ściany powinny być ocieplone co najmniej 15-20 cm warstwą materiału izolującego, natomiast dach od 25 do 30 cm. Powierzchnie można ocieplić wełną mineralną lub kamienną, wiórami drzewnymi lub celulozowymi, pianą poliuretanową. Najczęściej w Polsce stosuje się cały czas wełnę kamienną. Taką wełnę należy zabezpieczyć przed wilgocią specjalnymi foliami.
2. Należy zadbać aby ocieplone zostały dokładnie wszystkie elementy domu, włącznie z garażem i drzwiami.
3. Warto zastosować w drewnianym domu okna 3. szybowe. Po to mamy drewniany , stylowy dom ,aby mieć w nim ogromne okna , a część z nich prowadzi na taras czy do ogrodu, a część z kolei będzie od strony północnej. To wielkie powierzchnie, które słabo izolowane przyspieszają ubytek ciepła w domu. Dlatego zaleca się wstawienie okien i szklanych drzwi o zwiększone ilości warstw.
4.Jeżeli tylko mamy do tego środki warto zainstalować pompy cieplne. To najbardziej efektywny i ekologiczny sposób ogrzewania budynków i pozyskiwania ciepłej wody w domu. Bez względu na porę roku czerpią one energię słoneczną skumulowaną w ziemi, w jej wodach gruntowych, w powietrzu atmosferycznym oraz energię geotermalną. Wszystko to dostępne nieodpłatnie i w nieograniczonych ilościach. Są to tzw. dolne źródła ciepła. Pompy cieplne ogrzeją cały dom do temperatury , jaką sobie życzymy, dostarczą ciepłą wodę użytkową, czynią nasz drewniany dom absolutnie energooszczędnym i ekologicznym.
5. Aby nasz drewniany dom miał szansę zostać energooszczędnym warto rozważyć instalację kolektora słonecznego. Oczywiście w naszym klimacie nie wyczerpie on swoich zadań, ale od marca do października może zapewnić nawet 80-90% zapotrzebowania na ciepłą wodę. W miesiącach stricte letnich, kolektor może zapewnić nawet 100% energii potrzebnej na ogrzanie wody.
6. Kolejny ze sposobów na podniesienie energooszczędności naszego domu to rekuperacja, czyli system, który wymienia zużyte i brudne powietrze w domu na świeże i czyste, odzyskując jednocześnie część zgromadzonego ciepła.
Więcej na: http://www.e-bookshop.com.pl/jakie-sa-zalety-domow-szkieletowych/