Czego chory na depresję oczekuje od bliskich?
Zdrowie i uroda 30 października 2017, Comments OffOsoby cierpiące na depresję, rzadko są w stanie zrozumieć swoje położenie. Wydaje im się, że zostały same ze swoimi problemami, a codzienność po prostu je przytłacza. Są zmęczone, przygnębione i nie dostrzegają sensu w niczym, co spotyka je w życiu. Nic zatem dziwnego, że zazwyczaj wyróżnia je też wysoki stopień egoizmu. Skupione na smutku i przekonaniu o beznadziejności świata, nie dostrzegają innych osób i ich problemów. Sprawia to, że ludziom zdrowym trudno jest porozumieć się z osobą chorującą na depresję.
Jak traktować chorego na depresję?
Podstawową kwestią w kontaktach z chorym na depresję jest cierpliwość i wyrozumiałość. Trzeba poznać przynajmniej podstawowe mechanizmy działania tego typu zaburzeń, by wiedzieć, że brak odpowiedzi i widoczna obojętność na drugą osobę, wcale nie muszą oznaczać, że chorego należy zostawić samego sobie. Depresja w dużej mierze opiera się na uczuciach mocno ambiwalentnych. Cierpiący chce spokoju i wolałby być sam, a jednocześnie desperacko potrzebuje wsparcia z zewnątrz. Chce samotności, by nie czuć się ciężarem dla innych i nie stresować się czyjąś obecnością, ale w tym samym czasie panicznie boi się zostać sam. Należy mieć to na uwadze i wbrew pozorom, nie kierować się sygnałami otrzymywanymi od osoby z depresją. Nie można jednak być zbyt nachalnym. Najlepszym rozwiązaniem dla ludzi obcujących na co dzień z chorującym człowiekiem, jest samodzielna wizyta u specjalisty. Wielokrotnie to właśnie konsultacje psychiatry mogą uświadomić, co czuje bliska osoba i jak należy postępować, by czuła czyjeś wsparcie.
Jak zachowywać się przy chorym na depresję?
Jednym z objawów depresji jest osłabienie reakcji i ograniczenie emocjonalności. Cierpiący ludzie nie tylko sami wykazują spowolnione reakcje, ale też od innych zwykle oczekują spokojnych zachowań. Głośne rozmowy, gwałtowne ruchy nie są wtedy wskazane. Nadmierny entuzjazm, złość – wszystkie skrajne emocje mogą spowodować wycofanie się chorego i ograniczenie kontaktu z drugą osobą. Specjaliści nie mają wątpliwości, że nawet w sytuacjach, gdy chory przekracza pewne granice, należy wykazać się maksymalną cierpliwością i reagować spokojnie, nie dając mu powodów do odczucia, że ktoś może się na niego gniewać lub mieć chęć opuszczenia go. Każda negatywna emocja może bowiem okazać się bodźcem decydującym o tak radykalnych zachowaniach, jak choćby próba samobójcza czy dokonanie aktów autoagresji.
Jak poradzić sobie z chorym na depresję?
Szanse na to, że chorujący na depresję samodzielnie pokona swoje problemy albo że pomogą mu w tym najbliżsi, są znikome. Podstawą relacji z osobą cierpiącą na depresję, zawsze pozostaje próba nakłonienia jej na specjalistyczne leczenie, które może podjąć w profesjonalnym gabinecie lub w zamkniętym ośrodku psychiatrycznym.