Bezpieczne mechanizmy

Bezpieczne mechanizmy

Pozostałe Comments Off

Istnieje cały szereg miejsc, gdzie kiedyś stosowano narzędzia, których używanie w danych warunkach wiązało się z ogromnym niebezpieczeństwem. Jedną z takich zagrożonych dziedzin, gdzie używanie maszyn było wyjątkowo niebezpieczne, stanowiło górnictwo, ale również inne były narażone na duże ryzyko – budownictwo, kolejnictwo, przemysł petrochemiczny itd. Dopiero hydraulika siłowa to zmieniła – stworzono szereg różnego rodzaju napędów hydraulicznych, tworzących energię mechaniczną nie za pomocą elektrycznych silników, ale za pomocą cieczy. Dzięki temu użytkowanie różnego rodzaju maszyn w warunkach szczególnie niestabilnych stało się o wiele łatwiejsze i bezpieczniejsze.
Hydraulika siłowa należy do tych dziedzin, które odnotowały spory wzrost popularności po II wojnie światowej. I choć wcześniej nie cieszyła się ona zbytnim powodzeniem, dzisiaj hydraulika siłowa stanowi ważny element bardzo wielu dziedzin. Układy hydrauliczne, jako ważne źródła przekazywania energii są wykorzystywane są w wielu urządzeniach przemysłowych, górniczych, rolniczych czy budowlanych, ale też w bardziej przyziemnych maszynach jak samochody (układ kierowniczy i hamulcowy) czy samoloty (wysuwane podwozie).
Napędy hydrauliczne działają w sposób wyjątkowo prosty, bo na równie prostych założeniach są oparte – ich działanie polega na przekazywaniu energii mechanicznej z tego miejsca, gdzie została ona wytworzona do miejsca, które docelowo ma być napędzane. Jednym z mechanizmów wykorzystujących prawo Pascala jest prasa hydrauliczna, która działa w ten sposób, że kilkukrotnie zwiększa siłę nacisku, wykorzystując to, że wartość ciśnienia w układzie zamkniętych jest stała.
Prasa hydrauliczna składa się z dwóch wypełnionych olejem hydraulicznym cylindrów, które są ze sobą połączone i zamknięte szczelnymi tłokami. Cylindry te są różnej wielkości – cylinder roboczy, będący cylindrem docelowym jest znacznie większy od cylindra pełniącego funkcję pompy. Różnica w wielkości powoduje, że siła działająca na większy cylinder jest o tyle wyższa od siły oddziałującej na pompę ile razy powierzchnia roboczego tłoka jest większa od powierzchni tłoka mniejszego. Dzięki temu praca, którą wykonuje tłok roboczy jest identyczna z tą jak wykonuje pompa.
Wszystkie te parametry techniczne sprawiają, że urządzenia oparte o napędy hydrauliczne są często stosowane i cenione jako niezawodne i bezpieczne.

Źródło – hydromechsa.pl/pl/przecinarki-tasmowe

Author

Back to Top